reaktivita esenciálních olejů s louhem

Ame
Kontaktovat uživatele:

reaktivita esenciálních olejů s louhem

Příspěvekod Ame » ned 12. čer 2016, 10:14

Některé součásti éterických olejů reagují s louhem, jedná se zejména o fenoly a estery. Reagující látky obvykle urychlují proces saponifikace. Některé látky vznikající při reakci voní také, jiné ne.

Obrázek

Zdroj: Robert Tisserand, autor "Essential Oil Safety: A Guide for Health Care Professionals"
"Pošetilí hlouposti říkají, rozumní je dělají." Marie von Ebner-Eschenbach
Katarina

Re: reaktivita esenciálních olejů s louhem

Příspěvekod Katarina » ned 12. čer 2016, 15:54

celkom super príspevok...odkiaľ je zdroj?
Ame
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Ame » ned 12. čer 2016, 17:32

já to sem šoupla narychlo, jelikož přišli hosti :) už je zdroj doplněn :c025:
Katarina

Příspěvekod Katarina » pon 13. čer 2016, 05:12

Ame píše:já to sem šoupla narychlo, jelikož přišli hosti :) už je zdroj doplněn :c025:

dík, že si to tu dala..ďakujem...
Ame
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Ame » pon 13. čer 2016, 08:11

Katarina píše:
Ame píše:já to sem šoupla narychlo, jelikož přišli hosti :) už je zdroj doplněn :c025:

dík, že si to tu dala..ďakujem...

förum žije ze vzájemného sdílení :a045:
Marjuseka

Příspěvekod Marjuseka » čtv 3. lis 2016, 19:39

A co vůně na lihovém základě, nevadí?
catch

Příspěvekod catch » ned 6. lis 2016, 19:08

alkohol tiez urychluje reakciu, opatrne s tym
Ame
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Ame » úte 8. lis 2016, 16:26

Marjuseka píše:A co vůně na lihovém základě, nevadí?

pokud si od ní slibuješ přenesení vůně do mýdla, může to být sklamání, jednak není jisté, jestli se vůně nepromění a mýdlo místo vonět nebude spíš zapáchat
taky si neumím představit potřebné množství - toaletní voda obsahuje cca. 10% (Wikipedie píše 6-12%) vonného oleje, my na parfemaci mýdla dáváme nějakých 2-3% vonných olejů v poměru k celkovému množství tuku, což by muselo dělat řádově 25% edT k celkovému množství tuků - to je strašně moc tekutiny, bylo by třeba znatelně redukovat množství tekutiny k přípravě louhu
catch píše:alkohol tiez urychluje reakciu, opatrne s tym

z alkoholů mám zatím zkušenost s ethanolem, dodatečným glycerolem (glycerinem) a s propylenglykolem, dávala jsem je do mýdel kvůli rostlinným extraktům. S ethanolem to je fakt fičák, není snadné stihnout nacpat mýdlovou hmotu do formy (ale to mýdlo tak nádherně progelovalo a mělo neskonale hezčí strukturu, když se teda ty nehezké kraje odkrájely, co nebylo vůbec snadné, mýdlo bylo hodně tvrdé)

pak je tu ještě skutečnost, která je dobře znatelná u mýdel tekutých (pokud je do nich přidán ethanol jako konzervant) - mýdlo ve spojení s ethanolem výrazně víc vysušuje pokožku - ale v pevném mýdlo by ho nejspíš tolik nebylo, tento efekt by se patrně neukázal znatelně

a ještě mě k tématu napadají glycerinová mýdla - ona totiž nejsou zdaleka tolik glycerinová, jak by jejich název napovídal, jde o mýdlovou hmotu roztopenou ve směsi alkoholů (možno včetně ethanolu) a (alkoholových) cukrů - takže postupem přípravy "glycerinových" mýdel, tedy do hotové mýdlové hmoty lze, ale to zas chce praxi
Marjuseka

Příspěvekod Marjuseka » čtv 10. lis 2016, 17:29

Na glycerinové mýdla se taky chystám, našla jsem poměry cukru, alkoholu a vody, tak to taky časem vyzkouším. Mám právě taky extrakty z květů rostlin v alkoholu, tak jsem si říkala, jestli se tam ta vůně nějak projeví. Zatím to teda řeším tak, že tinkturu vyvařím ve vodě, aby se alkohol odpařil. Moc velký vonný efekt to nemá, ale aspoň je to zdravé. Tak zkusím tam trošku cáknout a uvidím :-). Jestli to zvyšuje tvrdost mýdla, tak by to bylo fajn, protože je mám většinou měkčí, ony ztvrdnou potom, ale blbě se vyklápějí.
Ame
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Ame » úte 15. lis 2016, 19:05

vůně z extraktů se moc neprojevuje, z macerátů je to o něco lepší - ale vždycky záleží, o co se jedná. třeba taková myrha nebo kadidlo stačí úplně jenom to, co se rozpustí do vody a vůně je to intenzivní a stabilní :a052:

Zpět na “Vůně”