vysolování mýdla, jádrové mýdlo

Ame
Kontaktovat uživatele:

vysolování mýdla, jádrové mýdlo

Příspěvekod Ame » pát 22. led 2016, 10:51

Jádrové mýdlo je takové, které neobsahuje žádné přetučnění a ze kterého je vypláchnutý glycerin.

Pracovní postup pro přípravu vysoleného / jádrového mýdla.

1. Nejdřív se rozpustí nastrouhané mýdlo v dostatečném množství horké vody.

2. Následně se zbavuje přetučnění (přiměřeným množstvím louhu, pomáhá znát recept mýdla, které vysolujeme, přepočíst si potřebné množství hydroxidu na podtučnění cca. 3-4% a rozdíl mezi vypočtenou hodnotou a množstvím hydroxidu, který jsme použili pro přípravu mýdla nyní přidáme ve formě koncentrovaného vodného roztoku).

3. Poté se do tohoto roztoku vsype spousta soli (cca. 1/4-1/3 váhy vysolovaného mýdla), mýdlo se srazí na povrchu.

4. Sražené mýdlo vybereme z vody (v té je směs jednak zbytku louhu, jednak glycerinu a pak taky barviv a parfemace, no a té soli), vodu slijeme.

5. Sražené a vybrané mýdlo vložíme opět do čerstvé vody a čerstvé soli (stejné množství) a body 1., 3. a 4. opakujeme třeba 3-4x.

Výsledné mýdlo jsou čisté mýdlové molekuly, tedy molekuly sodných solí mastných kyselin, bez jakýchkoli příměsí. Je hodně lehounké.
"Pošetilí hlouposti říkají, rozumní je dělají." Marie von Ebner-Eschenbach
terka33

Re: vysolování mýdla, jádrové mýdlo

Příspěvekod terka33 » pát 22. dub 2016, 13:12

Delam si na prani 100 procentni kokosove mydlo s nulovym pretucnenim. Kdyz ho chci zbavit glycerinu, tak preskocim prvni krok? Terka
Ame
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Ame » pát 22. dub 2016, 16:38

terka33 píše:Delam si na prani 100 procentni kokosove mydlo s nulovym pretucnenim. Kdyz ho chci zbavit glycerinu, tak preskocim prvni krok? Terka

když si ho uděláš podtučněné 4-5% a po ukončené saponifikaci do toho rozmícháš nějaké množství vody, pokračuješ přímo krokem třetím
terka33

Příspěvekod terka33 » pát 22. dub 2016, 20:32

Tak to je jeste lepsi. Diky moc za radu. Terka
velkoborska

Příspěvekod velkoborska » ned 5. čer 2016, 18:43

Dobrý večer,
včera jsem si uvařila HP 100% kokosové mýdlo s 0% SF na praní. Teď bych chtěla zkusit vysolování a nejsem si úplně jistá jak na to. Pokud vím, jak jsem dělala, a vím, že SF bylo 0%, tak krom dva je nutný? - ještě ho podtučnit? Děkuji
Ame
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Ame » pon 6. čer 2016, 10:20

velkoborska píše:Dobrý večer,
včera jsem si uvařila HP 100% kokosové mýdlo s 0% SF na praní. Teď bych chtěla zkusit vysolování a nejsem si úplně jistá jak na to. Pokud vím, jak jsem dělala, a vím, že SF bylo 0%, tak krom dva je nutný? - ještě ho podtučnit? Děkuji

mýdlové kalkulačky používají saponifikační čísla s jistou bezpečnostní rezervou, protože se jedná o průmérné hodnoty.
Takže pokud bylo mýdlo uvařené s 0% přetučněním, bude obsahovat nějakých 2-3% částečně saponifikovaného tuku (mono- a diglyceridů, ty fungují jako emulgátory).

Protože není třeba zbavovat se pro praní a čištění nevhodných přísad, je jednak možné nechat mýdlo tak, jak je. To by v něm kromě kromě těch mono- a diglyceridů zůstal i glycerin, ten čistící schopnosti příliš negativně neovlivňuje.

Nebo se dá vynechat krok druhý, tedy nepřidávat další hydroxid. Při postupování dalšími kroky z se z mýdla vyplaví glycerin, mycí síla tohoto mýdla bude poněkud koncentrovanější (taky bez glycerinu lépe proschne, protože dokud je vevnitř těch cca. 7-8% glycerinu, drží se v něm taky cca. 10% vody). Přítomné mono- a diglyceridy mycí sílu o trochu snižují, ale protože jich je velmi málo (mýdlo nebylo původně přetučněno 5, 8, ale klidně i 10% - Němky na Seifentreff.de přetučňujou nejčastěji 8-12% :c032: ), nedělá to příliš velký rozdíl.

A nebo se konsekventně provedou kroky všechny a nechají se doreagovat i ty poslední mono- a diglyceridy, čímž se z původní suroviny vytáhne maximální možný čistící účinek. To je třeba začít prvním krokem a druhý nevynechat.

Já bych si nechala kousek toho mýdla teď stranou pro srovnání a sjela to jen solí bez 2. kroku, ale dokud ještě bude k dispozici srovnání, udělala bych si toto: 100% kokosové mýdlo s 50% vody, s podtučněním 5%, ihned po hotové OHP pokračovat krokem 3. Pro pocit bezpečnost bych to se solí ještě jednou zopakovala, ale není potřeba toho proplachovat pryč tolik, navíc jsou to obojí ve vodě dobře rozpustné látky (hydroxid a glycerin), takže tím by bylo pro mne hotovo. A ještě za čerstva bych měla přímé srovnání 1. 100% kokosového mýdla 0% přetučnění bez vysolení, 2. s vypláchnutým glycerinem i 3. 100% mýdlových molekul bez mono- a diglyceridů - a pro příště bych se rozhodla, jak s pracím mýdlem nabudúce :c025:
velkoborska

Příspěvekod velkoborska » stř 3. srp 2016, 18:21

Dobrý večer Ame,
tak teprve teď jsem se dostala k důkladnému přečtení Vaší odpovědi na můj dotaz. Děkuji za super obsáhlou odpověď. Bohužel než jsem se dostala k přečtení, tak jsem mýdlo spotřebovala, takže budu muset nejprve udělat novou várku pro pokusy s vysolováním. Moc díky za podrobný postup, určitě vyzkouším - jen času je s dvěma dětmi nějak čím dál míň...
Jachina

Příspěvekod Jachina » ned 9. říj 2016, 13:03

Dobrý den, jsem úplný, ale úplný začátečník. Mýdlo jsem zatím nedělala, ale chystám se na něj:-)
Chtěla bych si vyrobit mýdlo na praní, mohla bych někoho poprosit o recept a postup? A je to zvládnutelné udělat jako první mýdlo právě mýdlo na praní?
Děkuju.Jana
Ame
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Ame » úte 11. říj 2016, 19:31

Je jedno, jakým mýdlem se začne. Na praní ale mýdlo s glycerinem a jakkoli minimálním přetučněním optimální není - a protože saponifikační čísla jsou průměrné hodnoty navýšené o bezpečnostní rezervy, nedá se v praxi zajistit, aby v podoma uvařeném mýdle nebyl ani přebytek tuku, ani nezreagovaný hydroxid. Proto právě toto vysolování. Ani průmysl to nedělá jinak.
Jachina

Příspěvekod Jachina » úte 11. říj 2016, 19:37

Tak to vysolovani si musím pořádně nastudovat:-) nic není tak jednoduché jak se zdá:-)

Zpět na “Návody a postupy”