vysolování mýdla, jádrové mýdlo

kalexova

Re: vysolování mýdla, jádrové mýdlo

Příspěvekod kalexova » čtv 10. srp 2017, 05:38

tak jsem se dala do toho vysolovani ☺️ no a jelikož mam doma malou neposedu, nějak jsem na to neměla cas a v hrnci mi ztuhla voda s mydlem a soli. cos tim? ☺️ je to jeste pouzitelne?

a to spravne vysolené mydlo je ten povlak co se mi tvoril na hore, dokud jsem na to cas mela? ☺️
Ame
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Ame » čtv 10. srp 2017, 11:40

kalexova píše:tak jsem se dala do toho vysolovani ☺️ no a jelikož mam doma malou neposedu, nějak jsem na to neměla cas a v hrnci mi ztuhla voda s mydlem a soli. cos tim? ☺️ je to jeste pouzitelne?

jasně, znovu rozdrtit (rukavice!!!), znovu rozpustit a pokračovat :) :a055:
kalexova píše:a to spravne vysolené mydlo je ten povlak co se mi tvoril na hore, dokud jsem na to cas mela? ☺️

jo, to je přesně ono, vysolené mýdlo je to, co se sbírá shora :a022:
"Pošetilí hlouposti říkají, rozumní je dělají." Marie von Ebner-Eschenbach
Nyvon

Příspěvekod Nyvon » sob 20. říj 2018, 07:24

Zdravím, zkouším návod a nevím co dělám špatně, ale výsledkem mám hmotu co nedrží vubec pohromadě, v jinem pripade se mi oddeluje jen jakasi pena. Jeste bych se chtěla zeptat, pokud se oddeli jadro, jak se da dale zpracovat. Dekuji Iva
Ame
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Ame » pon 22. říj 2018, 16:48

Ahoj!
pro jakýkoli trouble shooting je třeba skutečně znát všechny relevantní údaje. Od toho, kolik jakého mýdla, kolik vody, kdy a kolik hydroxidu, soli, přesný pracovní postup, včetně co se kdy jak chovalo :c040:
Janka

Příspěvekod Janka » ned 2. čer 2019, 17:07

Ahoj, dělám svoje první jádrové mýdlo a nedaří se podle představ.

Včera jsem dělala metodou za studena 100% kokosové mýdlo, 5% podtučnění, poměr vody:hydroxidu 2:1 (431g kokosový olej, 166g voda, 83g NaOH). Pořád jsem se nemohla dobrat stopy, nakonec jsem reakční směs na pár minutek ponořila do hrnce s teplou vodou (cca 60°, jen jsem jí lehce ohřála) a to nejspíš pomohlo, za čtvrt hodiny jsem lila do formy.

Gelová fáze je pro mě dost novinka (jela jsem do nedávna podle knihy Přírodní mýdla, Susan Miller Cavitch), ale troufám si říct, že proběhla. Když jsem po cca 2 hodinách od nalítí do formy strčila ruku pod deku, bylo mýdlo velmi zahřáté. Dneska bylo jak beton .)

Rozpustila jsem ho v teplé vodě, nasypala asi 200 g chloridu sodného a místo očekávané sraženiny u hladiny se mi vyrsáželo něco u dna. :c032:

Nevíte, co by mohlo být špatně, případně jak to napravit? Jsem tu z toho ted dost nešťastná..
Ame
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Ame » pon 24. čer 2019, 05:52

je mi líto, že jsem objevila až teď :a041:

předesílám, nejsem expert na vysolování.

myslím, že pro dané množství mýdla, nezreagovaného hydroxidu a soli nebylo dostatečné množství vody. podle mě se totiž vysrážela ta sůl, kterou voda nebyla schopná pojmout do roztoku. Každá z těch tří látek má svou rozpustnost ve vodě a když není vody dost, vypadne z roztoku to, co se ve vodě rozpouští nejméně, to je v tomto případě sůl

Zpět na “Návody a postupy”